tzm
20 بهمن 1401 - 13:22

کتاب «تا ابد تمدید شد» در اردبیل رونمایی شد/ روایت‌هایی از رشادت‌های مدافعان حرم

کتاب «تا ابد تمدید شد» حاوی روایت‌هایی از رشادت‌های مدافعان حرم، به قلم «حافظعلی دلجو» در کتابخانه شهید مطهری اردبیل رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، با حضور جمعی از مسؤولان و اهالی کتاب، ظهر امروز کتاب «تا ابد تمدید شد» حاوی روایت‌هایی از رشادت‌های مدافعان حرم، به قلم «حافظعلی دلجو» در تالار بیضای اردبیلی کتابخانه شهید مطهری اردبیل رونمایی شد.

«کتاب» عنصری تعیین‌کننده در حفظ حقایق دفاع مقدس است

غلام‌عسگر کریمیان، از فرماندهان دفاع مقدس استان اردبیل در این مراسم کتاب را عنصر تعیین‌کننده در حفظ حقایق دفاع مقدس دانست و اظهار کرد: در حال حاضر، کشور ما تحت پنجمین مرحله از نبردها یعنی جنگ ادراکی و شناختی از سوی جبهه استکبار بوده و تلاش دشمن در این نبرد این است که شناخت و ادراک مردم جامعه ایران را مدیریت و کنترل کند.

وی با بیان این‌که حاصل نبرد شناختی، ایجاد بحران هویت و خطای محاسباتی است، افزود: بحران هویت، مقبولیت و مشروعیت ۳ موضوعی است که دشمن بر روی آن‌ها به‌صورت شبانه‌روزی در حال کار کردن است؛ خطای محاسباتی یعنی جای حق و باطل، هنجار و ناهنجار، ارزش و ضدارزش‌ها و مظلوم و ظالم عوض شود. 

کریمیان تصریح کرد: در جنگ ادراکی و شناختی، حفظ و ارائه اسناد متقن و موثق نقش تعیین‌کننده دارد و می‌تواند در جلوگیری از تحریف و انکار حقیقت، نقش‌آفرینی کند و دفاع مقدس مملو از گنجینه بی‌پایان معرفتی بوده که در جنگ ادراکی و شناختی ابزار مقابله با دسیسه‌های دشمن است.

انتقال خاطرات رزمندگان و خانواده‌های آن‌ها، وظیفه همه نهادهای فرهنگی است

پروانه رضاقلی‌زاده، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل نیز در این مراسم بیان کرد: انتقال خاطرات رزمندگان و خانواده‌های آن‌ها، وظیفه همه نهادهای فرهنگی بوده و یکی از راه‌های انتقال این مفاهیم به نسل جوان، تولید و چاپ کتاب است و این امر با تلاش نویسندگان و بنیاد حفظ آثار و سایر نهاد‌ها انجام می‌گیرد.

وی افزود: هر یک از رزمندگان و شهدا در طول سال‌های رشادت، با حوادث و رویدادهای مختلفی روبه‌رو بوده‌اند که اگر به نگارش درنیاید، این خاطرات شفاهی از ذهن‌ها خواهد رفت.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل ادامه داد: پس از تولید و انتشار این کتاب‌ها، وظیفه مهم کتابخانه‌های استان اردبیل معرفی این کتاب‌ها به نسل جوان و آحاد مردم است.

رضاقلی‌زاده گفت: بین اقشار مختلف جامعه به‌ویژه نسل کودک و نوجوان و خانواده‌هایی که آن دوران را دیده‌اند، فاصله افتاده است که این فاصله باید با قلم شیوای نویسندگان پر شود.

نقش مهم روایت در ادبیات حوزه دفاع مقدس و پایداری

فرانک انصاری، منتقد کتاب هم در این مراسم با بیان اهمیت و تعریف خاطره‌نویسی اظهار کرد: ادبیات حوزه دفاع مقدس و پایداری و خاطره‌نویسی، یکی از شاخه‌های ادبیات است که در آن عنصر روایت نقشی مهم دارد و نقش این حوزه آن‌قدر مهم است که خواسته یا ناخواسته تبدیل به یک مرجع تاریخی خواهد شد که نسل‌های آینده برای روشن‌تر شدن ابعاد دفاع مقدس، به کتاب‌های این حوزه مراجعه خواهند کرد.

وی درباره کتاب «تا ابد تمدید شد» ادامه داد: روایت نویسنده از رشادت‌ها و شجاعت بزرگ‌مردان مدافعان حرم به‌صورت صمیمانه و ساده به نگارش درآمده و تا حدودی اصول مصاحبه با افراد مطلع و رزمندگان حاضر در خط مقدم مبارزه با داعش رعایت شده است و نگارش روایت‌های نویسنده هرکدام متعلق به شخص خاصی بوده و عنوان دارند، این روایت‌ها موجز و کوتاه‌اند و خواننده با خواندن آن احساس خستگی نمی‌کند و دوست دارد همه روایت‌ها را تا انتها بخواند. 

این منتقد کتاب گفت: این کتاب نثر روانی داشته و همه افراد جامعه می‌توانند با آن ارتباط برقرار نمایند و از تکلف و اصطلاحات نظامی خبری نیست و سادگی و قابل‌فهم بودن آن باعث شده تا اعتبار متن حفظ شود.

پایان پیام/۳۷۲۷/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1029500